Stavba chaty – jaký materiál si vybrat

Máte pozemek a rozhodujete se, z jakého materiálu postavíte chatu, na kterou budete jezdit o víkendu? Potom určitě řešíte otázku, zda zvolit dřevěný materiál nebo klasické zdivo. V našem článku se vám pokusíme rozhodování ulehčit.

Dřevěné sruby a chaty

Víkendové sruby a chaty ze dřeva by měly být pro každého zájemce o chataření volbou číslo 1. Důvodů k tomuto tvrzení existuje mnoho, ty nejdůležitější si nyní ukážeme.

  • Jednoduchost a rychlost výstavby – velkou výhodou tohoto druhu staveb je snadnost výstavby, což platí i v případě dodávky na klíč. Dřevěná stavba může proběhnout v jakémkoliv ročním období a hlavně velmi rychle. Komplikace nenastávají ani v případě, že se na pozemku nesmí udělat základy. Pro dřevěnou chatu stačí piloty nebo kvalitní štěrkový podklad. Na tyto možnosti je ovšem nutné se informovat u dodavatele.
  • Cenová výhodnost srubové chaty jsou obvykle cenově výhodnější, než zděná výstavba.
  • Ekologická přírodní stavba – o víkendu většina chatařů vyráží do přírody, aby si odpočinuli. Dřevěná chata je ekologickou stavbou, která podpoří pocit souladu s přírodou a umožní přeladit z vln velkoměsta na pohodu venkova.
  • Snadná údržba – víkendové sruby a chaty ze dřeva nejsou nijak náročné na pravidelnou údržbu. Pokud je stavba kvalitně provedena, stačí u ní čas od času obnovit ochranný nátěr dřeva. To zvládne úplně každý, nejedná se o náročnou činnost.
  • Rychlé vyhřátí – každý chatař zná pocit, když v zimě přijede do studené chaty. Dřevěný srub nebo chata nabízejí velmi rychlé vyhřátí prostoru, proto je dřevo pro víkendové bydlení ideální.
  • Dobrý vliv na zdraví – dřevo je zdravotně prospěšný materiál, jelikož nepodporuje víření prachu a v dřevěné stavbě se příjemně cítí i alergici. Navíc dokáže udržovat a regulovat optimální hladinu vlhkosti v interiéru.

Zděná chata

Zděné chaty v mnoha myslích potencionálních zájemců o víkendové bydlení přetrvávají jako  nejlepší varianta. Proč tomu tak je a opravdu dřevo pokulhává?

  • Cihla je cihla – zděné domy z pálené cihly mají dlouhou životnost, dokážou sloužit po mnoho století. Ovšem dobře postavená a udržovaná srubová chata dokáže fungovat také hodně dlouho, v tomto směru nemusí mít nikdo obavy.
  • Zděná chata udrží teplo – pokud bychom srovnávali jednoduchou palubkovou dřevostavbu s kvalitně vyzděnou chatou, pak je to pravda. Ovšem srubové chaty můžou mít dnes kvalitní izolaci, která se zděné chatě vyrovná. Navíc vytopení zděné chaty trvá o dost déle, než dřevěné.
  • Zděná chata je symbolem komfortu – mnoho lidí si stále myslí, že jedině zděná chata může dát jejím obyvatelům dostatečný komfort, aby během víkendu nestrádali. To je velký omyl, jelikož pohodlí se odvíjí od vybavení chaty, o materiál nejde. Možnosti obou staveb jsou v tomto směru zcela vyrovnané.photo_small_zoom_156

Nyní již víte, že při výběru materiálu pro stavbu chaty na víkend se dřeva nemusíte bát. V kvalitě provedení totiž dřevo nikterak nezaostává a nebojíme se konstatovat, že byste se měli rozhodovat hlavně podle toho, co se vám opravdu líbí.